odnawialne źródła energii

 

Odnawialne źródła energii to aktualnie bardzo modny temat. W czasach, kiedy jesteśmy zdecydowanie bardziej świadomi niż dawniej, jak ważna jest dbałość o środowisko, ich obecność nie jest już żadnym zaskoczeniem. 

Odnawialne źródła energii pozwalają ograniczyć zużycie takich źródeł ciepła jak węgiel czy gaz, a w rezultacie zmniejszyć także emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Zastanawiasz się jednak, czy jest to inwestycja godna rozważenia? Jeżeli tak jest, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat odnawialnych źródeł energii w Twoim domu.

 

 

 

1. Odnawialne źródła energii – definicja 

2. Odnawialne źródła energii w Twoim domu 

3. Odnawialne źródła energii – zalety 

4. Sprawdź naszą ofertę! 

 

Z tego artykułu dowiesz się, czym są odnawialne źródła energii, jakie są ich zalety oraz czy warto w nie inwestować.

 

Odnawialne źródła energii – definicja

Odnawialne źródła energii to zasoby, które posiadają zdolność samoistnego odnawiania się w krótkim czasie. Dzięki temu ryzyko powstania ich deficytu praktycznie nie istnieje, jak ma to miejsce w przypadku źródeł nieodnawialnych takich jak gaz ziemny czy węgiel. Do najbardziej popularnych odnawialnych źródeł energii, dostępnych również w Polsce, należą: 

  • energia słoneczna – obecnie jest to najbardziej popularny rodzaj energii odnawialnej wykorzystywany w Polsce, gdyż stanowi aż 46% wszystkich źródeł energii tego typu. Z całą pewnością dzieje się tak za sprawą zwiększonego popytu na panele fotowoltaiczne, które z powodzeniem zakłada się w coraz większej liczbie domostw;

  • energia wiatrowa – jeszcze do niedawna to ten rodzaj energii cieszył się największą popularnością, jednak obecnie zajmuje on drugie miejsce w rankingu zaraz po energii słonecznej. Do pozyskiwania energii z wiatru wykorzystuje się turbiny wiatrowe, które przekształcają energię kinetyczną wiatru w energię elektryczną;

  • energia biomasy – pozyskiwanie energii z biomasy umożliwia zjawisko fotosyntezy, które zachodzi we wnętrzu substancji pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Dzięki wspomnianemu powyżej zjawisku dochodzi do kumulacji energii słonecznej w biomasie, a następnie jej wykorzystania w procesie spalania;

  • energia wodna – energia wodna posiada ogromny potencjał, a do jej pozyskiwania wykorzystuje się elektrownie wodne. Wykorzystują one energię kinetyczną wody, która następnie jest przekształcana w energię elektryczną;

  • energia geotermalna – znajduje się ona we wnętrzu ziemi. Energia geotermalna jest zdecydowanie najtrudniejszym do pozyskania źródłem energii, gdyż w tym celu konieczne jest wykonanie głębokich odwiertów w ziemi, z których pobiera się gorącą wodę lub parę wodną. W następnej kolejności są one przekształcane w energię w stworzonych do tego elektrowniach geotermalnych.
     

odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii w Twoim domu

Zastanawiasz się, w jaki sposób mógłbyś wykorzystać odnawialne źródła energii w swoim domu? Obecnie istnieje szereg rozwiązań, które pozwolą Ci zamienić Twój dom w bardziej samowystarczalny i ekologiczny, a przy okazji, w dłuższej perspektywie czasu, zaoszczędzić również sporo środków finansowych. 

Do najczęściej wykorzystywanych systemów umożliwiających pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii możemy zaliczyć:

  • panele fotowoltaiczne – dzięki krzemowym ogniwom znajdującym się na panelach możliwe jest wyłapywanie energii słonecznej i przekształcanie jej w prąd stały. Następnie, z pomocą specjalnych inwerterów, prąd stały przekształca się w prąd zmienny, który z powodzeniem może być wykorzystywany w Twoim domu;

 

  • kolektory słoneczne – od paneli fotowoltaicznych różnią się tym, że uzyskaną energię słoneczną przetwarzają w ciepło, a nie w prąd. Dzięki temu możliwe jest podgrzanie wody użytkowej czy wspomaganie innych źródeł ogrzewających dom. Niezaprzeczalną zaletą kolektorów jest obniżenie rachunków za inne źródła ciepła wykorzystywane w domu
  • kotły na biomasę – do pozyskiwania energii w ten sposób wykorzystuje się paliwa pochodzenia roślinnego, w tym na przykład pelety, drewno czy ziarna zbóż. Są one spalane w specjalnych kotłach na biomasę. Warto podkreślić, iż ten rodzaj otrzymywania energii jest całkowicie neutralny dla środowiska, ponieważ jedynym źródłem jej spalania jest dwutlenek węgla;
  • pompa ciepła – to urządzenie, które pozyskuje energię z gruntu, powietrza lub wody, dzięki czemu jest w stanie ogrzać dom i wodę, a w sezonie letnim może przejmować też funkcję klimatyzacji. Pompa ciepła nie potrzebuje żadnych dodatkowych paliw do działania poza niewielką ilością prądu elektrycznego, który jest niezbędny do funkcjonowania sprężarki. Dzięki temu koszty eksploatacji tego urządzenia są niskie, co jest jego niekwestionowaną zaletą.

 

odnawialne źródła energii

 

Odnawialne źródła energii – zalety

Pomimo kosztów początkowych, które wiążą się z instalacją urządzeń pozyskujących odnawialne źródła energii, w dłuższej perspektywie czasu jest to doskonała inwestycja pozwalająca zaoszczędzić znaczne środki finansowe. Co więcej, w przypadku paneli fotowoltaicznych możliwe jest odsprzedawanie nadwyżki wygenerowanej energii.

Dużą zaletą jest również fakt, iż korzystanie z odnawialnych źródeł energii pozwala cieszyć się większą niezależnością od dużych firm dostarczających prąd czy gaz oraz od stale rosnących cen na rynku, a energia wytwarzana w ten sposób jest dużo wydajniejsza niż niektóre z jej tradycyjnych źródeł.

Inną zaletą związaną z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii jest to, że emitują one minimalną ilość gazów cieplarnianych, dzięki czemu są ekologiczne i nie szkodzą środowisku oraz domownikom. Warto również wspomnieć, iż pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł energii jest bezpieczne, w przeciwieństwie do niektórych innych metod, takich jak tradycyjne kotły.

 

odnawialne źródła energii

 

Sprawdź naszą ofertę!

Jeżeli rozważasz inwestycję w odnawialne źródła energii, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą! Jesteśmy firmą zajmującą się montażem pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych oraz klimatyzacji. 

Posiadamy zespół specjalistów, który podchodzi indywidualnie do każdego klienta i z chęcią pomoże Ci wybrać rodzaj urządzenia dostosowanego do Twojego domu oraz Twoich oczekiwań. Skontaktuj się z nami już dziś i skorzystaj z możliwości darmowej wyceny!

 

Masz pytania dotyczące oferty OZE-CENTRUM ?

Zapytaj o szczegóły naszych doradców.

Tel: 519 519 280
E-mail: biuro@oze-centrum.pl 

Odwiedź social media OZE-CENTRUM, Facebook, Instagram