pompa ciepła

W obecnych czasach ogrzewanie Twojego domu staje się coraz bardziej kosztowne, a rachunki potrafią Cię niemiło zaskoczyć. Nie dziwi więc zwiększone zainteresowanie alternatywnymi możliwościami pozyskiwania energii cieplnej. Jedną z takich metod jest pompa ciepła, która ostatnio zyskuje sporą popularność. Jeżeli rozważasz założenie pompy ciepła i zastanawiasz się, jak wygląda proces jej doboru, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest pompa ciepła, jakie są jej rodzaje oraz jak wygląda proces jej doboru.

Spis treści:

  1. Czym jest pompa ciepła?
  2. Pompa ciepła – rodzaje
  3. Gruntowa pompa ciepła
  4. Powietrzna pompa ciepła
  5. Wodna pompa ciepła
  6. Pompa ciepła – jak wygląda proces jej doboru?
  7. Poznaj naszą ofertę!

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które pozyskuje energię cieplną z gruntu, powietrza lub wody, a następnie transportuje ją do urządzenia grzewczego znajdującego się w domu. Należy podkreślić fakt, że pompa ciepła nie wytwarza samodzielnie energii, a jedynie pozyskuje ją i transportuje. Do jej działania niezbędny jest prąd, jednak jego pobór jest dużo mniejszy niż w sytuacji bezpośredniego wykorzystywania go do ogrzewania domu. Warto podkreślić, że to innowacyjne urządzenie wykorzystuje stare i dobrze poznane prawa fizyki, dzięki czemu stanowi niezwykle skuteczną metodę pozyskiwania ciepła i umożliwia tanie ogrzewanie Twojego domu.

 

Pompa ciepła – rodzaje

Jest kilka rodzajów pomp ciepła. Według podstawowej klasyfikacji wyróżniamy trzy typy. Każdy z nich różni się od siebie sposobem poboru oraz źródłem pozyskiwania energii.

Swój wybór koniecznie skonsultuj ze specjalistą – to on po przeanalizowaniu wszystkich czynników wskaże najkorzystniejszą dla Ciebie opcję. Ten artykuł zapozna Cię z podstawowymi i z pewnością przydatnymi informacjami na temat pomp ciepła –   zachęcamy do przeczytania!

 

Gruntowa pompa ciepła

Działanie gruntowej pompy ciepła polega na ogrzewaniu chłodnicy energią pobieraną z gruntu. Temperatura ziemi jest znacznie wyższa niż temperatura powietrza, dzięki czemu gruntowa pompa ciepła osiąga lepsze parametry i znacznie szybciej się nagrzewa. Ze względu na to, że instalacja pompy gruntowej wymaga zamontowania systemu specjalnych rur, to wiąże się z dużymi kosztami.

Pompa gruntowa jest bardzo efektywna i doskonale radzi sobie w zimowych miesiącach, podczas których temperatura spada poniżej zera. Wybierz pompę gruntową, jeśli posiadasz duże domostwo – dom o większym metrażu oraz dużą działkę. 

 

Powietrzna pompa ciepła

Ogromnym plusem powietrznej pompy ciepła jest niski koszt montażu. Dzięki temu popularność powietrznej pompy ciepła stale rośnie. Są dwa rodzaje pompy powietrznej: powietrzno-powietrzna, która ogrzewa powietrze i następnie rozprowadza je po domu oraz powietrzno-wodna, która wytworzone ciepło w pierwszej kolejności przekazuje do wody znajdującej się na przykład w instalacji podłogowej lub zbiorniku na gorącą wodę. Z tego względu pompa powietrzno-wodna ogrzewa nie tylko powietrze, ale również wodę, a dzięki odpowiedniej instalacji także podłogę.

W przypadku pompy powietrzno-powietrznej niezbędne jest zamontowanie osobnego urządzenia podgrzewającego wodę, na przykład bojlera. A co jest jej dodatkową zaletą? Funkcja darmowej klimatyzacji, która w trakcie gorących letnich miesięcy może okazać się dużym plusem.

 

Wodna pompa ciepła 

Woda posiada ogromną zdolność do akumulacji ciepła. Z tego względu wodna pompa ciepła posiada duży potencjał i jest całkowicie wystarczalna, aby samodzielnie ogrzać dom. Jednak ze względu na wysokie koszty instalacji oraz fakt, że niewielka ilość domostw posiada dostęp do tak dużych zbiorników wodnych, ten typ pompy nie jest opcją pierwszego wyboru.

 

Pompa ciepła – jak wygląda proces jej doboru?

Dowiedziałeś się już, czym jest pompa ciepła oraz jakie jej rodzaje wyróżniamy. Zastanawiasz się pewnie, który z rodzajów byłby odpowiedni dla Twojego domu oraz jak wygląda cały proces dopasowywania pompy dla danego gospodarstwa domowego. Przeczytaj dalszą część artykułu, w której wyjaśniamy krok po kroku jak przebiega dobór odpowiedniej pompy ciepła.

 

  1. Stan faktyczny i wymiary budynku

W pierwszej kolejności specjalista przeprowadza wywiad. To, co będzie go interesowało, to informacje: czy budynek jest domem wolnostojącym, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej, czy może jest mieszkaniem w bloku. Ważna jest także informacja o materiałach, z jakich dom został wykonany, ponieważ w zależności od zabudowy dobiera się odpowiedni rodzaj pompy. Kolejną ważną informacją jest wielkość budynku, jego kształt, rodzaj zadaszenia oraz wysokość pięter.

 

  1. Współczynnik przenikania ciepła

W procesie planowania ważne są także informacje dotyczące współczynnika przenikania ciepła. Z tego względu ocenia się poszczególne parametry: grubość ścian oraz ich ewentualną izolację, ilość oraz rodzaj okien, a także drzwi zewnętrznych znajdujących się w domu.

 

  1. Izolacja domu

Specjalista będzie zainteresowany również tym, czy budynek posiada izolację, zarówno dachu, jak i podłogi oraz z jakich materiałów została ona wykonana.

 

  1. Preferowana temperatura powietrza oraz wody

Ważnym czynnikiem pozwalającym oszacować zapotrzebowanie na ciepło jest temperatura, w której domownicy czują się komfortowo. Standardowo przyjmuje się, iż wynosi ona około 21 stopni, jednak jest ona dostosowywana indywidualnie do mieszkańców domostwa. W przypadku pomp ogrzewających także wodę istotną informacją będzie ilość osób zamieszkujących dom oraz częstotliwość korzystania z ciepłej wody.

 

  1. Wyliczenia szacunkowego zapotrzebowania na ciepło

Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji specjalista dokonuje wyliczeń szacunkowego zapotrzebowania na ciepło budynku. Takie wyliczenia pozwalają określić, która z pomp ciepła będzie najkorzystniejsza. Umożliwiają także określenie, jaka moc jest konieczna do odprowadzenia odpowiedniej ilości ciepła. Po przejściu wszystkich niezbędnych procedur opisanych powyżej możliwe jest rozpoczęcie prac instalacyjnych pompy ciepła.

 

Poznaj naszą ofertę!

Jesteś zainteresowany montażem pompy ciepła w swoim domu? Nie zwlekaj i umów się na darmową wycenę. Jesteśmy firmą specjalizującą się w nowoczesnych źródłach energii. Zajmujemy się instalacją pomp ciepła, fotowoltaiki oraz klimatyzacji. W swoim zespole posiadamy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, dlatego też gwarantujemy satysfakcję z wykonanych usług! Zapraszamy do kontaktu.

 

Masz pytania dotyczące oferty OZE-CENTRUM ?

Zapytaj o szczegóły naszych doradców.

Tel: 519 519 280
E-mail: biuro@oze-centrum.pl 

Odwiedź social media OZE-CENTRUM, Facebook, Instagram