pompa ciepła

 

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie, które jest w stanie zapewnić ogrzewanie domu oraz wody. Obecnie na rynku istnieje kilka jej rodzajów, przez co wybór najbardziej odpowiedniego urządzenia często bywa trudny. 

Warto wówczas kierować się takimi składowymi jak parametry techniczno–użytkowe deklarowane przez producenta, dane techniczne budynku czy chociażby tym, czy pompa ciepła ma stanowić główne ogrzewanie domu, czy będzie wspomagana przez inne systemy. 

Jeżeli zależy Ci na urządzeniu, które będzie stanowiło pierwszorzędne źródło ciepła dla Twojego gospodarstwa domowego, przeczytaj nasz poniższy artykuł.

 

Z tego artykułu dowiesz się, czy jest możliwe zastosowanie pompy ciepła jako głównego systemu ogrzewania domu oraz na jaki jej rodzaj się zdecydować, aby była ona jak najwydajniejsza.

 

1. Pompa ciepła i jej rodzaje 

2. Czy pompa ciepła wystarczy, aby ogrzać dom? 

3. Powietrzna pompa ciepła jako jedyne źródło ogrzewania 

4. Umów się na bezpłatną wycenę w Oze – Centrum! 

 

Pompa ciepła i jej rodzaje

Producenci pomp ciepła mogą pochwalić się coraz szerszym wyborem tych urządzeń. To, co je odróżnia od siebie, to fakt, iż każda z nich pozyskuje energię z innego źródła. W związku z tym przed dokonaniem wyboru urządzenia dla swojego gospodarstwa domowego niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który po uwzględnieniu Twoich oczekiwań oraz pozostałych składowych pomoże Ci zdecydować się na pompę ciepła najodpowiedniejszą dla Twojego domu. 

Obecnie, według głównego podziału możemy wyróżnić następujące typy pomp:

  • pompa gruntowa – to rodzaj pompy ciepła bardzo często spotykany w Polsce. Wykorzystuje jako źródło ciepła energię pozyskiwaną z wnętrza ziemi. Cechuje ją duża stabilność pracy niezależnie od warunków atmosferycznych, co stanowi jej niezaprzeczalną zaletę. Na ten moment przy montażu pompy gruntowej stosuje się kolektory poziome lub pionowe.

Te pierwsze są montowane względnie płytko pod gruntem, jednak zajmują dużą powierzchnię. Z tego powodu są stosowane w przypadku domostw z dużym ogrodem. Alternatywą dla nich są sondy pionowe, które instaluje się w postaci rur nawet kilkadziesiąt metrów pod ziemią. Dzięki temu są dobrym wyborem nawet na działkach o niewielkiej powierzchni;

  • pompa powietrzna – ze względu na stosunkowo niższe koszty montażu jej popularność stale rośnie. Na rynku wyróżnić można dwa rodzaje powietrznej pompy ciepła: typu powietrze–powietrze oraz powietrze–woda. Ten pierwszy pobiera ciepło z zewnątrz i transportuje je do wewnątrz, natomiast pompa typu powietrze–woda przenosi ciepło do obiegu grzewczego i zbiornika z ciepłą wodą;

  • pompa wodna – ten rodzaj pompy ciepła pobiera ciepło z wód gruntowych. To jedno z najwydajniejszych urządzeń, jednak jego wadą są wysokie koszty montażu.

 

pompa ciepła

Czy pompa ciepła wystarczy, aby ogrzać dom?

Ogrzewanie domu przy użyciu pompy ciepła jest jak najbardziej korzystnym rozwiązaniem, które pozwoli Tobie zaoszczędzić sporo pieniędzy. Warto podkreślić, iż przy wyborze odpowiedniego typu urządzenia możliwe jest jego wykorzystanie jako jedynego źródła ciepła w gospodarstwie domowym. 

Rodzajem pompy ciepła, który doskonale się do tego nada, jest gruntowa pompa ciepła. Ze względu na to, iż do ogrzania domostwa używa ona ciepła pobranego z gruntu i nie jest zależna od temperatury zewnętrznej, jej praca jest niezwykle wydajna oraz skuteczna. Dzięki temu możliwe jest nie tylko ogrzanie domu jednorodzinnego, ale także zapewnienie ciepłej wody użytkowej.

 

Powietrzna pompa ciepła jako jedyne źródło ogrzewania

Ze względu na to, iż powietrzna pompa ciepła to najczęściej wybierany typ urządzenia, wiele osób zastanawia się, czy może ona stanowić jedyne źródło ogrzewania domu. 

Ten rodzaj pompy ciepła wykorzystuje energię pozyskiwaną z powietrza, dlatego też jej działanie w dużej mierze jest uzależnione od warunków zewnętrznych. Część urządzeń działa wydajnie tylko do minus 15 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury pompa wyłącza się i niezbędne jest wówczas dogrzanie domu za pomocą innego instrumentu grzewczego takiego jak na przykład grzałka elektryczna, kocioł gazowy czy olejowy.

Warto jednak podkreślić, iż coraz więcej powietrznych pomp ciepła działa nawet do temperatury minus 25 stopni Celsjusza, dzięki czemu jest w stanie ogrzać dom bez pomocy dodatkowych urządzeń. Należy jednak upewnić się, czy taki sposób dostarczania ciepła przy skrajnie niskich temperaturach będzie w dalszym ciągu opłacalny. W dużej mierze zależy to również od czynników techniczno–budowlanych budynku, dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem pompy skonsultować się ze specjalistą. 

 

Pompa ciepła – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?pompa ciepła

Przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła należy zwrócić uwagę na takie parametry jak: 

  • moc pompy – w tym celu ważne jest, aby określić, jak duży metraż będzie ona ogrzewać oraz z użyciem jakich materiałów ocieplony jest dom;

  • ilość zużywanej ciepłej wody – tutaj istotna może okazać się informacja, ilu domowników na co dzień zamieszkuje dane domostwo;

  • wydajność grzewcza w określonej temperaturze zewnętrznej;

  • współczynnik COP – określa on, ile mocy grzewczej dostarczy pompa ciepła w stosunku do ilości zużytej energii elektrycznej;

  • maksymalna temperatura zasilania instalacji grzewczej;

  • emisja hałasu urządzenia;

  • punkt biwalencyjny pompy ciepła – określa on maksymalną temperaturę, do której działa pompa ciepła przed uruchomieniem się urządzeń wspomagających, takich jak grzałka elektryczna.

 

Umów się na bezpłatną wycenę w Oze – Centrum!

Jesteśmy firmą specjalizującą się w instalacjach fotowoltaicznych, pompach ciepła oraz urządzeniach klimatyzacyjnych. Zajmujemy się sprzedażą oraz montażem pomp ciepła takich marek jak DAIKIN, NEXUS, TECHNIX oraz GALMET. Współpracujemy również z firmami z całej Polski, które w swojej ofercie posiadają urządzenia MITSUBISHI, TOSHIBA, HYUNDAI, SAMSUNG i inne. 

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem pompy ciepła, która w wydajny sposób ogrzeje Twój dom i będzie stanowiła główne źródło ciepła, koniecznie umów się na bezpłatną wycenę i konsultację z jednym z naszych specjalistów. Do wszystkich klientów podchodzimy indywidualnie i z pomocą dokładnych wyliczeń pomagamy znaleźć najlepsze rozwiązanie dla każdego domu!

Masz pytania dotyczące oferty OZE-CENTRUM ?

Zapytaj o szczegóły naszych doradców.

Tel: 519 519 280
E-mail: biuro@oze-centrum.pl 

Odwiedź social media OZE-CENTRUM, Facebook, Instagram