Pompa ciepła w starym domu

Pompa ciepła to stosunkowo nowa metoda ogrzewania gospodarstwa domowego, jednak z całą pewnością posiadająca liczne zalety, takie jak niskie koszty eksploatacji, niewielka awaryjność oraz to, iż jest ona praktycznie bezobsługowa. 

Jej instalację najlepiej zaplanować już na etapie budowy budynku, dzięki czemu możliwe będzie jak najlepsze wykorzystanie jej potencjału. Jednak co w przypadku domów postawionych w starym budownictwie? Czy w takiej sytuacji inwestowanie w odnawialne źródła energii jest opłacalne? 

Jeśli zastanawiasz się, czy pompa ciepła w starym domu będzie równie efektywna jak w nowopowstałym, czy warto się na nią zdecydować oraz na co zwrócić uwagę przy jej wyborze – koniecznie przeczytaj ten artykuł!

 

Z tego artykułu dowiesz się, czy warto instalować pompę ciepła w starym domu, na co zwrócić uwagę przed jej montażem oraz jaki jej rodzaj najlepiej sprawdzi się w starym budownictwie. 

Spis treści:

Czy pompa ciepła sprawdzi się w starym domu? 

Jaką pompę ciepła wybrać w starym domu? 

Różnice w działaniu pompy ciepła w starym a nowym budownictwie 

Podsumowanie 

 

Czy pompa ciepła sprawdzi się w starym domu?

Jesteś właścicielem domu budowanego w starym budownictwie, jednak chciałbyś zainwestować w pompę ciepła, która pozwoliłaby Ci obniżyć rachunki za ogrzewanie? Wiele osób zastanawia się jednak, czy pompa ciepła w starym domu będzie miał sens. 

Odpowiadamy – jak najbardziej! Pamiętaj jednak, że aby rzeczywiście tak się stało, powinno zostać spełnionych kilka niezbędnych warunków. 

Przede wszystkim należy zadbać o termomodernizację budynku, co pozwoli zapobiec zbędnej utracie ciepła. W pierwszej kolejności warto zlecić wykonanie audytu energetycznego, dzięki któremu dowiesz się, co jest główną przyczyną utraty ciepła w Twoim domu. Pozwoli Ci to dużo łatwiej zaplanować niezbędne prace remontowe. Ponadto zwróć uwagę również na to, aby:

  • wymienić stare okna i drzwi;

  • wykonać ocieplenie zewnętrzne i wewnętrzne ścian;

  • zadbać o odpowiednią izolację dachu;

  • wykonać wentylację mechaniczną z rekuperatorem.

 

Jaką pompę ciepła wybrać w starym domu?

pompa ciepła w starym domu

Dobór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła nie należy do łatwych decyzji. Wszystko dlatego, iż wpływa na to wiele czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę. 

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czy pompa ma działać samodzielnie, czy też jej działanie będzie wspomagane innym urządzeniem grzewczym, jak na przykład kocioł. W drugiej kolejności zastanów się nad tym, jaką funkcję ma pełnić pompa ciepła w Twoim domu. Czy zależy Ci tylko i wyłącznie na ogrzewaniu budynku czy także wody użytkowej?

Przy wyborze pompy ciepła w starym domu bierze się pod uwagę również wiele innych indywidualnych czynników, takich jak: metraż budynku, wysokość pomieszczeń, grubość ścian, rodzaj ocieplenia domu, lokalizacja budynku, jego nasłonecznienie, a także ilość mieszkańców oraz zużycie ciepłej wody

Jak widzisz, czynników tych jest naprawdę wiele, dlatego też istotne jest, aby w wyborze odpowiedniego rodzaju pompy ciepła w starym domu pomógł Ci specjalista, który na podstawie dokładnych wyliczeń określi najodpowiedniejszy typ i moc pompy. 

 

Różnice w działaniu pompy ciepła w starym a nowym budownictwie

Obecnie wiele domów budowanych w nowym systemie budownictwa posiada możliwość wcześniejszego zaplanowania instalacji pompy ciepła oraz pozostałych urządzeń, tak aby ich funkcjonowanie było jak najbardziej energooszczędne. Już przy tworzeniu projektu budynku zwraca się uwagę na takie czynniki jak jego bryła, ekspozycja na światło, rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń czy ilość i wielkość okien.

W dużej części nowych domów instalacja pompy ciepła staje się standardem, dlatego też możliwy jest wcześniejszy wybranie odpowiedniego rodzaju urządzenia. Między innymi istnieje opcja dobrania źródła dolnego i górnego instalacji, aby mogło ono jak najlepiej spożytkować dostarczone przez pompę ciepła energię. 

Warto podkreślić, iż im mniejsza różnica temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem pompy, tym będzie większa jej efektywność oraz moc, a co się z tym wiąże, również niższe koszty eksploatacji.

Ponadto, na wczesnym etapie budowy, dużo łatwiej jest zagospodarować powierzchnię działki w przypadku montażu gruntowej pompy ciepła. Pomimo tego, iż jest ona dużo droższym rozwiązaniem, to inwestycja ta szybko się zwraca dzięki niższym kosztom eksploatacji.

W przypadku pompy ciepła w starym domu istnieje możliwość podłączenia jej do istniejącej już instalacji, na przykład grzejników. Niestety w tym przypadku należy liczyć się z większymi kosztami ogrzewania, gdyż tradycyjne grzejniki posiadają wyższą temperaturę pracy, dochodzącą nawet do 90 stopni Celsjusza, podczas gdy pompa ciepła jest w stanie podgrzać wodę już w temperaturze 35 – 55 stopni Celsjusza. Rozwiązaniem może być tutaj wybór pompy wysokotemperaturowej lub wymiany grzejników na niskotemperaturowe.

 

pompa ciepła w starym domu

Podsumowanie

Dom zbudowany w starym budownictwie nie musi oznaczać rezygnacji z inwestycji w odnawialne źródła energii, do jakich należy pompa ciepła. Jej instalacja może być jak najbardziej opłacalna i przynosić wiele długofalowych korzyści – pod warunkiem, iż wcześniej zadbasz o to, by w Twoim domu nie dochodziło do zbędnej utraty ciepła, na przykład z powodu słabej izolacji budynku.

Pamiętaj jednak, iż przy wyborze odpowiedniego urządzenia należy zwrócić uwagę na wiele indywidualnych czynników, które będą miały duży wpływ na efektywność działania pompy. Z tej przyczyny najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy na podstawie istotnych parametrów i wyliczeń pomogą Ci dobrać najkorzystniejszy rodzaj pompy dla Twojego domu. 

Jeżeli rozważasz montaż pompy ciepła w starym domu, skontaktuj się z nami w celu uzyskania darmowej wyceny. Jesteśmy firmą zajmującą się dystrybucją oraz montażem urządzeń, takich jak pompy ciepła, fotowoltaika i klimatyzatory. 

Posiadamy duże doświadczenie, dzięki czemu jesteśmy w stanie doradzić nawet najbardziej wymagającym klientom. Zapraszamy do kontaktu już dzisiaj poprzez formularz kontaktowy lub telefoniczny!

Masz pytania dotyczące oferty OZE-CENTRUM ?

Zapytaj o szczegóły naszych doradców.

Tel: 519 519 280
E-mail: biuro@oze-centrum.pl 

Odwiedź social media OZE-CENTRUM, Facebook, Instagram