Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które nie tylko pomaga zaoszczędzić pieniądze, ale również zadbać o środowisko. Urządzenia są łatwe w obsłudze, a obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych. Szeroka, różnorodna oferta sprawia, że wybranie najodpowiedniejszych stanowi spore wyzwanie. Jeżeli zastanawiasz się, na które z nich powinieneś się zdecydować, koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę podczas doboru tych urządzeń. 

 

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych oraz jakimi kryteriami powinieneś się kierować podczas ich wyboru.

 

Spis treści:

1. Panele fotowoltaiczne – działanie 

2. Rodzaje paneli fotowoltaicznych 

3. Rodzaje paneli fotowoltaicznych – panele pierwszej generacji 

4. Rodzaje paneli fotowoltaicznych – ogniwa fotowoltaiczne jednostronne i dwustronne 

5. Panele full black 

6. Rodzaje paneli fotowoltaicznych – panele drugiej generacji 

7. Sprawdź naszą ofertę! 

 

Panele fotowoltaiczne – działanie

Panele fotowoltaiczne to najbardziej widoczna część całego urządzenia fotowoltaicznego. Ta część składa się z takich elementów, jak inwerter (falownik), konstrukcja nośna, kable i złączki. Działanie paneli polega na pozyskiwaniu energii z promieni słonecznych, która jest przekształcana w prąd stały. Następnie za pomocą wspomnianego wcześniej inwertera jest on zamieniany w prąd zmienny, używany w gospodarstwach domowych. Warto podkreślić, że dzięki odpowiednio dobranej konstrukcji fotowoltaicznej możliwe jest uzyskanie nawet zerowego bilansu rocznego. Dlatego też tak ważne jest, aby poznać dostępne na rynku rodzaje paneli fotowoltaicznych i świadomie wybrać ten najodpowiedniejszy.

 

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Jednym z najbardziej podstawowych podziałów paneli fotowoltaicznych jest klasyfikowanie ich ze względu na generację. Poniżej przedstawiamy rodzaje paneli fotowoltaicznych:

  • panele pierwszej generacji – zaliczamy do nich moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne;

  • panele drugiej generacji – w tym podziale znajdują się panele amorficzne, CIGS, CdTe;

  • panele trzeciej generacji – panele polimerowe, barwnikowe ogniwa fotowoltaiczne.

Obecnie na rynku dostępne są w głównej mierze panele pierwszej i drugiej generacji. Te ostatnie, ze względu na swoją niską sprawność oraz stosunkowo wysoką cenę są obecnie trudno dostępne i rzadko wybierane.

 

Rodzaje paneli fotowoltaicznych – panele pierwszej generacji

To najbardziej popularny rodzaj paneli fotowoltaicznych dostępnych na rynku. Zaliczamy do nich moduły monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Te pierwsze są zdecydowanie droższe, jednak cechuje je dużo wyższa sprawność oraz żywotność. Są wykonane z czystego krzemu i dużo bardziej odporne na mikropęknięcia i uszkodzenia. Najczęściej występują w czarnej lub granatowej barwie i mają kształt ośmiokąta.

Panele polikrystaliczne wykonane są z polikryształów, czyli scalonych mniejszych kawałków krzemu. Z tego powodu są bardziej podatne na zniszczenia. Ich wydajność waha się pomiędzy 14–16%, co oznacza procent energii dostarczonej przez słońce, która jest następnie przekształcana w energię elektryczną. Właśnie dlatego ten rodzaj paneli fotowoltaicznych jest tańszy niż opisywane powyżej moduły monokrystaliczne. Jeżeli chodzi o ich wygląd zewnętrzny, to charakterystyczna jest dla nich niebieska barwa oraz widoczne na panelach paski.

 

rodzaje paneli fotowoltaicznych

 

Rodzaje paneli fotowoltaicznych – ogniwa fotowoltaiczne jednostronne i dwustronne

Tradycyjne moduły fotowoltaiczne, takie jak monokrystaliczne i polikrystaliczne, są panelami jednostronnymi (monofacial), ponieważ są naświetlane jednostronnie, dzięki czemu produkują prąd. Jednak obecnie na rynku możemy wyróżnić również panele dwustronne (bifacial), które posiadają dwie aktywne warstwy pochłaniające energię świetlną z obu stron. Dzięki temu ich wydajność jest wyższa niezależnie od pory dnia. Warto jednak podkreślić, że najlepiej sprawdzą się jako instalacja wolnostojąca, ponieważ możliwe jest ich ustawienie pod dużym kątem.

 

 

Panele full black

Panele full black to rodzaj modułów monokrystalicznych, które często są wybierane ze względu na swoje walory estetyczne. Posiadają one jednolity, ciemny kolor, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne na ciemnym dachu gospodarstwa domowego. Jednak ten rodzaj paneli fotowoltaicznych posiada również swoje minusy. Jednym z nich jest fakt, że z powodu swojej ciemnej barwy dużo szybciej się nagrzewają, co zmniejsza ich wydajność i sprawność energetyczną. Ponadto są one dużo droższe, dlatego dla części klientów ten wybór stanie się nieosiągalny.

 

Rodzaje paneli fotowoltaicznych – panele drugiej generacji

Do innego rodzaju paneli fotowoltaicznych należą moduły drugiej generacji. W tej grupie warto wspomnieć o panelach amorficznych, inaczej nazywanych cienkowarstwowymi. Cechuje je niższa cena niż w przypadku urządzeń pierwszej generacji. Oprócz tego są wykonane z krzemu amorficznego, dlatego też nie posiadają kształtu kryształu. Są lekkie oraz mają stosunkowo dobrą moc, jednak ich wydajność sięga maksymalnie 10%, dlatego też rzadko są polecane jako instalacja domowa.

 

Sprawdź naszą ofertę!

Jeżeli rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej w swoim gospodarstwie domowym, to jest to doskonała decyzja. Moduły fotowoltaiczne to praktycznie bezobsługowe urządzenia, które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze i zadbać o środowisko. Warto jednak przypomnieć, że wybranie odpowiedniego rodzaju paneli jest kluczowe. Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór asortymentu, przez co wybranie najlepszego wariantu jest niezwykle trudne i może wymagać pomocy specjalisty. Właśnie dlatego zachęcamy Cię do kontaktu z nami! Z chęcią odpowiemy na wszelkie Twoje pytania dotyczące rodzajów paneli fotowoltaicznych oraz wykonamy darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej dla Twojego gospodarstwa domowego!

Masz pytania dotyczące oferty OZE-CENTRUM ?

Zapytaj o szczegóły naszych doradców.

Tel: 519 519 280
E-mail: biuro@oze-centrum.pl 

Odwiedź social media OZE-CENTRUM, Facebook, Instagram